Frézovanie komínov

Frézovanie sa používa tam, kde je potreba zostávajúci komínový prieduch zväčšiť alebo je potrebne odstrániť decht z komína .Na to ale používame frézu na odstraňovanie dechtu 

Výhody – Frézovanie komínov sa používa v prípadoch murovaných komínov, ktoré majú nedostatočný priemer prieduchu, vtedy keď je treba komín osadiť novou vložkou väčšieho prieduchu (160, 180, 200, 225). Frézovanie je ekonomickým a efektívnym spôsobom rekonštrukcie, pretože nezáleží na tvare komína. Výhodou je rýchlosť celej rekonštrukcie (1-3 dni)

Ako prebieha frézovanie – z Vrchnej časti sa do prieduchu stojaceho komína sa spustí frézovacia hlava. Frézuje sa zdola nahor. Rotujúca frézovacia hlava s reťazmi drví zbytočné murivo na požadovaný priemer. Záleží na miere zmeny priemeru prieduchu, pričom môžeme odobrať maximálne 1/3 steny komína.

Pri frézovaní je potrebné :

  • aby bol komín priechodný
  • zaistený prístup na strechu a z vrchnej časti komína
  • umožniť voľný prístup do miestností kde prechádza komín. teleso
  • zabezpečiť miestnosť voči prachu ktorý pri frézovaní môže prenikať cez komín. murivo
  • pokiaľ je komín. prieduch niekde lomený môže ,byť nutné v tom mieste vysekať otvor / záleží od uhlu vybočenia komín prieduchu.

Vyfrézovať je možné rovné aj čiastočne uhýbané komíny, komínové murivo z plných pálených tehál, komíny vytiahnuté maltou i prípadné betónové vence v miestach priechodu komína, stropy. Vyfrézovať sa nedajú komíny z kovových vložiek, glazované keramiky a železobetón.

Po vyfrézovaniu komína je nutné komín vyvložkovať. Inštaláciou komínovej vložky vytvoríme z jednovrstvového komína viacvrstvový, izolantom môže byť vzduchová medzera primeraného prierezu , rôzna hrúbka izolačnej vaty popr. perlit.

Ak frézujeme komín o vnútornom rozmere 15x15cm a následne vložkujeme komín do priemeru DN 200 , izolant bude tvoriť vždy vzduchová medzera.
Ak však budeme vložkovať komín s prierezom 30x30cm napríklad vložkou 180mm alebo 200mm, absencia komínovej izolácie spôsobí neprimerané ochladzovanie vložky zvonku, stratu teploty a tým pádom rýchlosti spalín. Dôsledkom môže byť kondenzácia pár vo vložke, teda tvorba dechtu
V komínoch vnútornom rozmere 45x45cm alebo 50x50cm by mala byť vložka izolovaná komínovou izoláciou. Izolovaná vložka má lepší ťah a riziko vzniku dechtu je minimalizované. Vznietenie dechtu a následný komínový požiar bude mať za následok prinajmenšom znehodnotenie komínovej vložky

Riziko frézovania

Pri starších objektoch sú stropné konštrukcie zhotovené väčšinou z nosných drevených trámov s rákosovým záklopom (horľavé konštrukcie). Pri frézovaní komínového telesa vznikajú vplyvom vysokých otáčok komínové frézy vibrácie, ktoré môžu vydroliť škáry medzi tehlami komína alebo dokonca uvoľniť celú tehlu. Pokiaľ sa to stane v stropnom prestupe, kde sa nachádzajú horľavé konštrukcie, dôjde k narušeniu požiarnej bezpečnosti objektu. Pokiaľ sa tento problém neodhalí pri samotnom zameraní, frézovaní alebo vložkovaní, dôjde k prenosu tepla a vznieteniu horľavej konštrukcie! Nutné je dôkladné izolovanie týchto prestupov a všetkých horľavých konštrukcií.

Vložkovanie a frézovanie komína je práca pre odborníkov so skúsenosťami. Musí byť vykonané vždy opatrne, dôkladne a s dôrazom na požiarnu bezpečnosť hotového komína

Zaujala Vás ponuka našej spoločnosti?

ko-skip@ko-skip.sk

+421 903 790 702

© 2023 Created by VOJTYDesign / www.vojtydesign.sk

Nastavenia cookies

Používame cookies aby sme pre Vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky súhlasíte z ich spracovaním a budeme predpokladať, že ste s ňou spokojní.

Súhlasím